יום ראשון, 9 בינואר 2011

ההכנות לתערוכת Beers-2011

הקדמה אישית (יותם): לפני חודשיים וחצי, בעודי בצבא, קיבלתי הודעת טקסט בהולה מאחי: "אחי תתקשר מהר יש לי חדשות..." קצת בלחץ מיהרתי להתקשר ולשאול "אז מה קרה?"

באותה שיחה סיפר לי אחי כי הוזמנו להציג בתערוכת Beers-2011. זוהי תערוכת הבירות הראשונה בארץ מבית היוצר של סטודיו בן עמי, סטודיו המפיק תערוכות ענק בתחום האלכוהול ותרבות השתייה כגון: Sommelier ו-Barman's.

היו לנו כמעט 12 שבועות להתארגן. נמרוד, כצד האופטימי במשוואה ואיש יחסי הציבור, טען כי עלינו לעשות כל מאמץ אפשרי על מנת להשתתף בתערוכה. אני לעומתו, כצד הפסימי יותר, העליתי את הקשיים: כיצד נצליח לבשל כמות בירה מספיקה? הרי בתקופה זו של השנה רוב מיכלי היישון (דמג'ונים) נמצאים בשימוש (יין קברנה סוביניון 2010). מעבר לעניין המיכלים, פקפקתי כי נספיק בזמן כה קצר להכין את הבירה בהתאם לסטנדרט שלנו - הרי לאחר תסיסה ראשונית אנו מיישנים את הבירות למספר חודשים בדמג'ונים ולאחר מכן נדרש עוד זמן ליישון והגזה בבקבוק - בעיה רצינית. ואם כל זה לא מספיק, מכשול נוסף עמד בפנינו. אנו מבשלים רק במהלך סוף השבוע מכיוון שאני כל השבוע בצבא, ויתרה מכך, את השבת הקרובה הייתי חייב לסגור בבסיס.

לאחר שיחה ארוכה וקולחת פתרנו את רוב הבעיות והחלטנו ללכת על זה ובגדול. הגענו למסקנה כי יהיה בידינו זמן מספק באם נתחיל לבשל באופן מיידי.

כבר באותה השבת, כשאני לצערי הייתי תקוע בבסיס, אחי בישל את בירת החיטה. אדי סער, בעל מבשלת הבירה החולונית ברו-טלי היה לו לעזר רב (וכעת ההזדמנות להודות לו על כך). כעבור שבועיים שכנעתי את מפקדת הבסיס לשחרר אותי מוקדם על מנת שנספיק לבשל בישול גדול יותר מהרגיל. תכננו בישול של 34 ליטר של האייל האדמוני שלנו, בירה כשותית ומוצלחת מאוד שידענו כי תסב הנאה רבה למשתתפים בתערוכה.
מאשינג לאייל האדמוני
(השריית הלתת עם מים בטמפ' של 67 מעלות בכדי שהסוכרים בלתת יומרו לסוכרים תסיסים)
לא הסתפקנו בבישול הנ"ל. השקענו מאמץ נוסף וכבר בשישי שלאחר מכן הגשמנו חלום שמלווה את אחי שנים ובישלנו בירת מרווה... כן כן, בירה שבה המרווה מחליפה את הכשות. למיטב ידיעתנו מדובר בניסוי ראשון מסוגו בארץ (אל דאגה! לא תישארו במתח זמן רב, אנו מבטיחים כי הפוסט יעלה בקרוב).
יום הביקבוק הגיע ואליו נערכנו היטב. פעם נוספת הפעלתי את קסמיי ויצאתי מהבסיס יום קודם במטרה לנקות את כל הבקבוקים, 160 במספר (בקבוקי חצי ליטר). ניקיון הבקבוקים הינה משימה לא קלה כלל וכלל. כל בקבוק נשטף, מקורצף מכל צדדיו, גם תוכו מקורצף ונבדק בקפידה. לאחר העבודה הסיזיפית של השטיפה והקרצוף מגיע זמן חיטוי הבקבוקים. אולם העבודה הקשה משתלמת: למחרת, יום הביקבוק המרגש, נותר רק החלק הכיפי של העבודה.
מילוי הבקבוקים
 וכעת לתיאור הבירות:
נתחיל עם בירת החיטה הייחודית שלנו. על המתכון כבר כתבנו בעבר בפוסט על הבישול הכפול. בירת החיטה שלנו אינה אופיינית מכיוון שהיא מכילה כמות גבוהה של לתת שעורה (בו משתמשים לבירות בסגנון אייל) ובשמרים שנועדו לבירות בסגנון אייל. התוצאה מדהימה, מורכבת מאוד וטעמה של הבירה (כצפוי) אינו ממש חיטתי, כלומר, התוצר הינו בירת חיטה שלא תואמת לסגנון הסטנדרטי (Weissbier). לעצתו של יואב מפיסטה ביר החלטנו לנסות ולקרב את הבירה לסגנון באמצעות התססתה עם שמרים מיוחדים לסגנון ובכך להרוויח מעט מטעמי הציפורן והבננה האופייניים לבירות חיטה.

ייחודה של בירת החיטה שלנו נובע גם מהוספת מעט שיכר קנה סוכר. כבר כתבנו בעבר על התרומה הנפלאה של השיכר לבירות בהירות, ובמקרה הנוכחי ההוספה של שיכר קנה סוכר, המתיישן בעץ אלון כבר כמעט 6 שנים, מתבטאת באופן המדהים ביותר. הבירה תססה במשך שבועיים ואח"כ התיישנה במשך חמישה שבועות עם השיכר לפני הכנסתה לבקבוקים. התוצאה כמובן מצוינת ולכם תהיה הזדמנות לטעום אותה בקרוב. בכדי להקל עליכם, צירפנו הזמנה חינם לתערוכה בסיום הרשומה. כל מה שצריך לעשות זה להדפיס אותה, להציג בכניסה ולחפש אותנו בפנים, לפני שתגמר כל הבירה המעולה…

הבירה השנייה היא האייל האדמונית שלנו. זוהי בירת אייל אדומה כשותית ומרירה בעלת ניחוחות הדרים מובחנים המתקבלים בזכות השימוש בשני סוגי כשות: Cascade ו- Amarillo. את הבירה הזו בישלנו בבאצ' מעט גדול יותר מהגודל אליו אנו רגילים (34 ליטרים במקום ה- 28 הנהוג). לשם כך נאלצנו לעשות שימוש במיכל תסיסה גדול יותר מבדרך כלל (60 ליטר) ובהתאם גם ליישן במיכל גדול יותר. השתמשנו ליישון בחבית נירוסטה של בירה (נפח של 30 ליטר), בדומה לחביות שניתן למצוא בפאבים ומשמשות לבירות מהחבית. הבירה תססה במשך שבוע ואח"כ נחה לה ליישון למשך חודש שלם בכדי להתאזן ולהשתבח לפני שנכנסה לבקבוקים. התוצאה היא בירה מעט מרירה, כייפית לשתייה ומאוזנת מאוד. אין ספק כי היא מרוויחה המון מתקופת היישון שלה במיכל.

הזמנה לניסוי:
כדי להבין את התרומה של היישון במכלים גדולים נזמין מעט ברי מזל שהתעניינו לניסוי קצר:
לאחר שהבירות תססו, לפני הכנסתם למיכלי היישון, ביקבקנו מספר בקבוקים מכל בירה על מנת לערוך השוואה אמיתית ולראות האם הבירה בכלל מרוויחה מיישון במיכלים ייעודיים? ואם כן אז עד כמה?
אנו כבר ניסינו ובלוטות הטעם שלנו לא השאירו מקום לספק, אבל גם למעט מכם תהיה ההזדמנות לטעום ולהיווכח בעצמכם. זכרו להגיע מוקדם לתערוכה, להחזיק אצבעות שנשאר, ולבקש...

החלטנו לצ'פר את הקוראים עם הזמנה חינם לתערוכה, להדפיס ולהיכנס איתה חינם

5 תגובות:

 1. מצפה לטעימה בכיליון עיניים

  יואב

  השבמחק
 2. תודה על הקרדיט על ה"עזרה" אבל נראה לי שהוא ממש מוגזם (לצערי). בכל אופן גם אני מצפה בכיליון...פה לטעימות עצמן. נ.ב. יש לכם מערכת בישול חדשה ? ספרו עליה בפוסט הקרוב.

  השבמחק
 3. לשמחתי הרבה הזדמן לי לטעום את הסייג' אייל בתערוכת הבירה: הוא נפלא! ארומתי, מורכב, יוצא דופן כמובן וטעים. המשיכו להפציץ

  השבמחק